W Białymstoku 4 października 2021 odbyła się niezwykła uroczystość uczczenia pamięci ostatniej Pierwszej Damy II Rzeczypospolitej pani Karoliny Kaczorowskiej, wody po ostatnim Prezydencie II Rzeczypospolitej Ryszardzie Kaczorowskim, który zginął w Katastrofie Smoleńskiej w drodze do Katynia w 2010 roku.

Uroczystości odbywały się równocześnie w dwóch miastach. W Białymstoku, w murach dostojnej Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Archikatedrze Białostockiej – Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia, i w Londynie w Kościele św. Franciszka, aby w duchowej łączności z Rodziną i żałobnikami zebranymi, wokół trumny z ciałem ostatniej pierwszej Damy drugiej Rzeczypospolitej Jej Ekscelencji Pani Prezydentowej Karoliny z Mariampolskich Ryszardowej Kaczorowskiej herbu Jelita, uczcić jej pamięć i prosić Dei Optimi Maximi o łaskę życia wiecznego dla zmarłej 21. sierpnia bieżącego roku w Wielkiej Brytanii Pani Prezydentowej.

Śmierć pani prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej zamyka definitywnie dzieje II RP. Była ostatnią osobą, która w takim wielkim stopniu uczestniczyła we wszystkich najważniejszych wydarzeniach ostatniego etapu II Rzeczypospolitej wspierając przez blisko pięćdziesiąt lat małżeństwa Ryszarda Kaczorowskiego w jego pracy dla Polski. Pani Prezydentowa Karolina Kaczorowska przeżyła wiele trudnych chwil, jak wyrzucenie z rodzinnego domu, wywózka na Syberię, rozdzielenie z najbliższymi, konieczność życia po II wojnie światowej z dala od kraju, śmierć męża w katastrofie smoleńskiej. Losy jej ponad dziewięćdziesięcioletniego życia sprawiają, że zasługuje na najwyższy szacunek i traktowanie jako kobiety – symbolu odzyskania wolności i suwerenności.

Z tego też powodu do Katedry Białostockiej przybyli przedstawiciele Władz Państwowych i Samorządowych na czele z reprezentująca Marszałka Województwa panią Wiesławą Burnos członkiem Zarządu Województwa i przewodniczącym Sejmiku Województwa panem Bogusławem Dębskim, Młodzież szkolna, poczty sztandarowe, Damy i Kawalerowie Grobu Bożego oraz Zakonu Rycerskiego Templariuszy, wreszcie Bracia Kurkowi Rzeczypospolitej z Krakowa, Warszawy, Lublina, Białegostoku, Radomia, Ostrowi Mazowieckiej, Broku, Wysokiego Mazowieckiego, Sokółki, Łomży, Augustowa i Ciechanowca i innych stron kraju, na czele z Wielkim Regimentarzem Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej bratem generałem bractwa kurkowego Władysławem Krzyżanowskim oraz Wielkim Kanclerzem Zjednoczenia generałem Bractwa Kurkowego Gniewomirem Rokosz – Kuczyńskim, którzy przybyli uczcić Honorową Damę Kurkową Panią Prezydentową Karolinę Kaczorowską.

Zjechali do Białegostoku Goście z odległych stron. Między innymi zaprzyjaźniona z Panią Prezydentową, dostojna wdowa smoleńska po Dowódcy Wojsk Operacyjnych świętej pamięci Generale Bronisławie Kwiatkowskim Pani Generałowa Krystyna Kwiatkowska z Krakowa, a wraz z nią brat Jacek Czepczyk wieloletni Ceremoniarz Krakowskiego Bractwa Kurkowego oraz pułkownik Kawalerii Ochotniczej słynny kawalerzysta Włodzimierz Broda Brodecki, który już czterdzieści lat temu odbył samotną konną pielgrzymkę z Polski na Monte Cassino dla uczczenia pamięci polskich żołnierzy tam poległych. Był także obecny Podlaski Wojewoda Braci Kurkowych generał Bractwa Kurkowego Wojciech Strzałkowski oraz reprezentanci Związku Piłsudczyków, a szczególnymi przyjaźnie witanymi gośćmi byli kapłani reprezentujący Cerkiew i arcybiskupa Jakuba Prawosławnego Biskupa Białostocko – Gdańskiego i Apostolski Kościół Ormiański. Ze względu na ormiańskie korzenie Babki Pani Prezydentowej, po której odziedziczyła swą niezwykłą urodę, obecny był Zwierzchnik Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Polsce Jego Ekscelencja archimandryta Taron Ghulikyan, przedstawiciel w Polsce Jego Świątobliwości Katolikosa Wszystkich Ormian, następcy Apostoła św. Judy Tadeusza wraz z prezesem Fundacji Polsko Ormiańskiej doktorem Arsenem Ovsepyanem.

Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Senior Edward Ozorowski wspólnie z Jego Ekscelencją biskupem Antonim Dydyczem z Drohiczyna. Po znaku Krzyża powitał zgromadzonych proboszcz parafii katedralnej Jego Przewielebność Ks. Dziekan Henryk Żukowski.

Wojsko Polskie reprezentował 18 Pułk Rozpoznawczy z Białegostoku, który wystawił poczet sztandarowy Wojska Polskiego i wartę honorową przy symbolicznym katafalku Pani Prezydentowej zwanym zgodnie ze staropolskim obyczajem Castrum Doloris, którego strzegło też starożytne i najzaszczytniejsze dystynktorium Dam i Braci Kurkowych Kur Bractwa Kurkowego.

Modlitwie towarzyszył Chór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki, pod dyrekcją maestro Mirosława Jacka Błaszczyka oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół w Suchowoli Powiatu Sokólskiego pod dyrekcją kapelmistrza Jarosława Szczerby.

Zaangażowanie Marszałka Województwa Artura Kosickiego i Władz Samorządowych Województwa w organizacje uroczystości jako Partnera Strategicznego i w realizacje filmu dokumentalnego „Karolina Kaczorowska – ostatnia Pierwsza Dama II Rzeczypospolitej, który został wyemitowany przez TVP3 Białystok w trakcie transmisji telewizyjne, kolejny raz udowodniło że Województwo Podlaskie dzierży palmę pierwszeństwa w krzewieniu patriotyzmu, pielęgnowaniu tradycji i promowaniu Województwa poprzez upowszechnianie historii i współczesną troskę o pamięć o polskich dziejach i naszych Bohaterach, którzy są chlubą Województwa Podlaskiego i Białegostoku, jak Ryszard i Karolina Kaczorowscy.